Malování v plenéru zámecké zahrady

Kresba rudkou je velmi oblíbená technika pro malování přírody, dají se velmi rychle zachytit momentky, třeba někde uprostřed lesa na výletě. Krajinky, stromy a květiny jsou pro kresbu rudkou ideální – lehkost techniky kresby koresponduje s čistotou a rozlehlým prostorem, který příroda nabízí – čistota vzduchu, široké lány polí, stráně, proudící vzduch, rozlehlé nebe…
Malováním krajin v plenéru se zabývali hlavně impresionisté, jejichž cílem bylo zachytit neuchopitelné kouzlo přítomného okamžiku – zachytit momentální náladu – současné duševní rozpoložení. Obrazy neidealizovali, ale snažili se zachytit skutečnou podobu scény, přirozenou krásu, hru stínů a světla, kterou právě viděly jejich oči. Právě proto nebyli svými současnými malíři uznáváni, neboť oni zobrazovali dost často pouze ideální krásu – pečlivě připravené a nasvětlené scény v ateliérech. Impresionisté rádi zobrazovali krajinu za různých atmosférických podmínek. Sledovali jak stíny, světla, slunce nebo déšť mění podobu krajiny.
Poslední zářijovou středu jsme se za slunečného počasí vypravili zachytit krásy holešovské zámecké zahrady stejně tak, jak činili věhlasní impresionisté Claude Monet, Paul Gauguin, Vincent van Gogh či Paul Cézanne o více jak sto let dříve. Navíc jsme ještě stihli shlédnout výstavu holešovských výtvarníků nazvanou „Letní iluze X“.

Holešov 26. září 2012

 Malování

Další fotografie si můžete prohlédnout zde.