Škola v přírodě

Začátkem měsíce května jsme se společně vydali na týdenní školu v přírodě do Vizovic. V tomto malebném valašském městečku jsme byli ubytovaní v areálu Revika, lemovaném z jedné strany lesem a z druhé strany pastvinou.

Vyučování zde není běžné jako ve škole. Hodiny probíhají hravou formou a jsou uzpůsobeny pobytu v přírodě a někdy i počasí. To nás ale zatím nikdy nezklamalo. Užili jsme si sluníčka i tepla a občasného chladného počasí jsme se také nezalekli, protože nás vždy zahřály společné hry.

K odpoledním aktivitám, při kterých si děti vyzkoušely svoji obratnost a někdy i odvahu, patřily nejrůznější hry. Do her děti zapojily své dovednosti, ale také rozvíjely schopnost empatie, vzájemnou komunikaci, toleranci a sounáležitost k vlastnímu týmu.

Ve chvílích volna, v odpoledním klidu, si mohli všichni odpočinout na pokojích nebo zahrát jakékoliv stolní hry.

Nedaleko areálu se nachází centrum města, kde jsme si udělali odpolední výlet. Pěší chůzí jsme se vydali do 3 km vzdáleného centra. Navštívili jsme zámek ve Vizovicích a jeho čokoládovnu, kde si děti mohly zakoupit nejrůznější dobroty z čokolády. A jelikož jsou Vizovice známé svým Vizovickým pečivem, tak jsme se šli podívat do zdejší výrobny. Zde jsme se dozvěděli nejen, z čeho se pečivo vyrábí, ale také jeho historii a další zajímavosti. Děti měly možnost si vyzkoušet práci s těstem a svůj výrobek si ponechat a odnést na památku domů.

Určitě každé z dětí bude dlouho vzpomínat na stezku odvahy. Cesta byla sice nelehká, ale i přes menší obavy některých žáků ji všichni zvládli. Úkolem bylo projít lesní cestou a dostat se ke kouzelnému mágovi. Ten si vyslechl jejich zaklínadlo, které se předem naučili.

Vzpomínat budeme i na výbornou kuchyni, díky níž si mnozí přivezli nějaké to kilo navíc.

Závěrem týdenního pobytu byla pro děti připravena diskotéka, vyhodnocení týdne a na památku obdržely diplomy a malé sladkosti.

Celý týden děti prožívaly nesčetná dobrodružství. Už spaní ve velké chatě bylo pro většinu z nich vítaným zážitkem a většině se nechtělo ani zpátky domů.  A již nyní se těšíme na další školu v přírodě!

Mgr. Andrea Krejčí