Aktuality

Hejného matematika i venku

Teplé počasí nás láká všechny ven, a tak i žáci ze 3. B se šli učit matematiku Hejného do přírody. Nejprve hledali schované zadání příkladů na násobilkové čtverce a součtové trojúhelníky po celém parku. Jakmile zadání našli, mohli si příklad vypočítat rovnou, nebo si nejprve najít všechna zadání a teprve poté vše spočítat. Po náročném hledání i počítání si žáci vyzkoušeli pomocí kamínků a jiných přírodnin násobit indickým způsobem. Láká vás to také vyzkoušet?

Mgr. Lenka Souralová

Návštěva Ornitologické stanice v Přerově

Děti z 2. B se vydaly na exkurzi do nově zrekonstruované Ornitologické stanice v Přerově a bylo to velmi poučné povídání! Věděli jste například, že zachraňovat některé druhy zvířat je pro jejich další život nebezpečné? Oproti tomu jsou zvířátka, která, když se ocitnou mimo svůj přirozený domov, bez pomoci člověka nepřežijí. My už teď dobře víme, kdy a jak se správně zachovat, k tomu jsme si užili i sluníčko, hřiště a osvěžení v podobě zmrzliny 😊

Mgr. Monika Ministrová

Beseda o trestní odpovědnosti

V pondělí 17. 6. se žáci 8. a 9. ročníku setkali s policejní veteránkou a preventistkou PhDr. Soňou Svobodovou, MBA, která jim poskytla zajímavé a potřebné informace ohledně trestní odpovědnosti. Beseda byla zaměřena nejen na trestní odpovědnost mladistvých, ale i na rozlišení co vůbec trestný čin je. Paní podplukovnice Soňa Svobodová se snažila žáky aktivizovat k hledání nezákonných jednání formou komiksového příběhu. Žáci byli velmi překvapeni, že v příběhu je skrytých více trestných skutků, než si mysleli. Poté jednotlivé trestné činy rozebírali do hloubky. Paní preventistka odpovídala na velmi konkrétní dotazy žáků pečlivě, vstřícně a vždy s potřebným konkrétním příkladem. V obou třídách nezapomněla zdůraznit větu, že „NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ“.

Do Vídně za poznáním i zábavou

Ve středu 12. června jsme se se sedmáky a osmáky vydali na zahraniční zájezd, a to do Rakouska. Čekal nás tam vzdělávací program „Habsburská Vídeň“. I přes nekřesťansky brzkou hodinu srazu a špatné počasí jsme se sešli všichni a mohlo se vyrazit. První zastávkou byl zámek Schönbrunn. Jako mávnutím kouzelného proutku přestalo pršet, a my si tak mohli užít jeho krásy včetně zahrad, Neptunovy fontány a kolonády Gloriette.

Poté jsme nasedli opět do autobusu, který nás převezl přímo do centra Vídně. Naše procházka začala u památníku Marie Terezie, pokračovali jsme ke komplexu Hofburg, centrem města přes pěší zónu Na Příkopech, k domu sv. Štěpána, památníku Alžběty Bavorské, parlamentu a náš výlet jsme zakončili návštěvou zábavního parku Prátr. Naši žáci (i někteří učitelé) se nezalekli ani těch nejstrašidelnějších atrakcí a užili si spoustu zábavy. Domů jsme se vrátili unavení, ale plní zážitků.

Mgr. Eliška Hubáčková

POZVÁNKA

Pozvánka na Republikové finále v atletickém čtyřboji základních škol,
které se koná na atletickém stadioně v Holešově 12. – 13. 6. 2024 v čase 10, 00 – 15, 00.
 
Srdečně zvou spolupořadatelé – 2. Základní škola Holešov
 

Exkurze na Lukov a Bezedník

Nechceme zapomínat na pozoruhodnosti a památky, které máme v naší blízkosti. Panuje totiž mylná představa, že to, co máme blízko, už jsme viděli. I tentokrát se nám potvrdilo, že mnozí žáci byli 6. června na zřícenině hradu Lukov poprvé. Výklad správce hradu i krásná vyhlídka spolu s hezkým počasím dotvořily náš příjemný pocit. Nebylo to ale všechno. Následovala badatelská pozorování u rybníka Bezedník, který se nachází pod hradem a vytváří tak ideální kombinaci pro zapojení dvou skupin, v našem případě šesté a sedmé třídy. Lektor z ekocentra Čtyřlístek měl pro týmy žáků připravené úkoly s následnou prezentací.

Troufám si tvrdit, že obě třídy si exkurzi užily i díky tomu, že pro zájemce byl otevřený bufet v blízkosti hradu.

Zdeněk Ballnér

Souboj kuchařů

I na naší škole by se našli kuchaři a kuchařky přímo světové úrovně. Přesvědčili jsme se o tom v hodině pracovních činností, kdy žáci 7. A sami navrhli, že chtějí mezi sebou udělat souboj kuchařů. Žáci se rozdělili do tří skupin, každá skupinka si našla soutěžní recept, zajistili si potřebné suroviny a v úterý 4. 6. se pustili do kuchařského souboje. Všechny skupinky se do vaření pustili s obrovskou vervou a nadšením. Jejich souhra a spolupráce až brala dech. Školní kuchyňka byla za chvíli plná různých intenzivních vůní. Výsledky byly ohromující – tři naprosto jedinečné a chuťově pestré pokrmy. Odborná porota, která byla složena z členů pedagogického sboru, měla velmi těžkou úlohu. Po ochutnání a vychutnání si všech soutěžních výtvorů nakonec rozhodla, že nejlepším pokrmem byla tortilla s kuřecím masem a zeleninou, kterou připravili žáci David Lehnert, Tomáš Barot a Jakub Mrázek. Na druhém místě byl výtečný jablečný koláč od Anety Mackové, Jasmíny Kubíčkové a Veroniky Kovalové. Třetí místo obsadila kokosová buchta, kterou upekly žákyně Megan Březíková, Kristýna Brázdilová a Kateřina Mozolová. Velmi si ceníme iniciativy žáků a děkujeme za intenzivní kulinářský zážitek.

Den dětí

U příležitosti Dne dětí si naši deváťáci každoročně připravují překvapení pro mladší žáky a ani letos tomu nebylo jinak. Celkem 9 různých disciplín prověřilo jejich obratnost, fyzickou zdatnost i koordinaci. Děti skákaly panáka, házely kroužky, stavěly věže, driblovaly, přenášely míček na lžíci či knihu na hlavě, skákaly v pytli, hrály minigolf nebo po hmatu hádaly, co se nachází v tajemné krabici. Za splnění všech úkolů na děti čekala sladká odměna, a tak i přes nepřízeň počasí to bylo krásné zpestření dne. Děkujeme, deváťáci!

Mgr. Bronislav Tobolič

Návštěva výstavy SEVA

Kdo chce zavzpomínat na tuto tradiční českou stavebnici nebo se s ní teprve seznámit, má již od března 2024 jedinečnou možnost – na zámku v Holešově se totiž koná výstava s názvem SEVA – český fenomén. Můžete zde vidět různé modely, od těch nejdrobnějších až po velké sestavy s doprovodným textem, a co víc, můžete SEVU okusit na vlastní kůži, součástí je totiž herna pro děti. Několik tříd 1. stupně už výstavu navštívilo a další se ještě chystají, a že to bylo super, poznáte z fotografií. Mám velkou radost, že tato stavebnice mého mládí ohromuje i děti mladších generací 😊

Mg. Monika Ministrová