Svatý Martin

Při školních projektech získávají žáci nové vědomosti, rozvíjí svou kreativitu a schopnost objevovat nové věci, učí se komunikovat a pracovat ve skupině.

To vše bylo i cílem třídního projektu s názvem Svatý Martin, při němž se, jak už samotný název napovídá, měli žáci 1. A seznámit s legendou o svatém Martinovi. Mezi nabízené aktivity patřilo např. předávání důležitých indicií, povídání o Martinově životě, seznámení se s pranostikami vztahujícími se k tomuto období, práce ve skupině, řešení svatomartinského sudoku, hledání a čtení slabik, počítání prostřednictvím běhacích diktátů a další aktivity rozvíjející dovednosti dětí. S využitím různých výtvarných technik si žáci vyrobili hlavu koně z papíru, svatomartinskou husu a v hudební výchově si za doprovodu klavíru zazpívali píseň „Jede Martin na koníčku“. Na řadu přišla také ochutnávka svatomartinských rohlíčků, na jejichž výrobě se díky své šikovnosti a ochotě podíleli i samotní rodiče.

Ukončením projektové výuky pak bylo společné zhodnocení plněných úkolů. Žáci s nadšením vyzdvihli nejen to, co se jim při plnění aktivit nejvíce líbilo a co se jim povedlo, ale zároveň se zamysleli i nad tím, co budou muset v budoucnu ještě zlepšit. Za příkladnou aktivitu a zodpovědný přístup k projektu si všichni zúčastnění zaslouží velkou pochvalu.

Adriana Moravcová

Předškoláci v 1. třídě

Celkem pětkrát navštívili naše prvňáčky předškoláci z mateřských škol Grohova, Dobrotice, Masarykova a Žopy. Děti z mateřských škol si vyzkoušely výuku společně s dětmi z prvních tříd. Aktivně a s nadšením se zapojovaly do rozmanitých úkolů. Prvňáčci dětem ukázali své čtenářské a matematické dovednosti. Společně si zazpívali a procvičili některá písmenka a číslice.

Chválím předškoláky i prvňáky za snahu a hezkou spolupráci. 

Adriana Moravcová

DUHOVÝ POHÁR – pokus ve 2. A

Všichni mají rádi pokusy a děti ze všeho nejvíc. My jsme si takový jeden vyzkoušeli s žáky ve 2. A. Využili jsme k tomu naši nově vybavenou chemicko-fyzikální učebnu. Pokus jsme nazvali duhový pohár. A jak na to?

Naplňte tři sklenice stejným množstvím vody a každý zbarvěte jinou potravinářskou barvou. Do sklenic přidejte krupicový cukr – do první sklenice dejte 2 lžíce cukru, do druhé 4 lžíce a do třetí 6 lžic cukru. Nechejte úplně rozpustit. Potom stříkačkou velmi pomalu vrstvěte vodu do průsvitné nádoby tak, že první půjde barva, která obsahuje nejvíce cukru a naposledy barva s nejmenším množstvím cukru. Výsledkem je krásný duhový pohár.

Co jsme se tím naučili? Ukázali jsme si názorně hustotu kapalin, kdy přidáním cukru do vody se její hustota změní. Určitě tento jednoduchý pokus vyzkoušejte doma.

Mgr. Veronika Lejsková