Exkurze za energií

Ve středu 8. listopadu jsme se s třídami 8. A a 9. A vypravili do Dukovan a Dalešic na Vysočinu. První zastávkou byla Jaderná elektrárna Dukovany.

Hned po příjezdu nás překvapilo, o jak rozsáhlou stavbu se jedná – její plocha odpovídá 178 fotbalovým hřištím. Plni očekávání, a možná i trochou obav, jsme vstoupili dovnitř. Ujaly se nás moc milé paní průvodkyně, které nás zahrnuly spoustou zajímavých informací. Dozvěděli jsme se například, že s výstavbou se začalo už v roce 1978 a do provozu byla elektrárna uvedena roku 1985, že je bezemisním zdrojem elektřiny, má v provozu čtyři reaktory, je jedním z nejvýznamnějších výrobních zdrojů v Česku – spolehlivě pokryje 20 % české spotřeby elektřiny, a hlavně, že rozhodně nemusíme mít strach o bezpečnost, protože celá elektrárna je pod přísným dohledem proškolených zaměstnanců a neustále probíhají kontroly činnosti. Součástí exkurze byla i virtuální prohlídka, díky které jsme navštívili i místa, kam bychom se jinak nikdy nedostali.

V těsné blízkosti Dukovan je na řece Jihlavě postavena přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, a to byla naše druhá zastávka. I tady jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí a prohlédli si unikátní sypanou hráz, Francisovu turbínu a strojovnu.

Už nyní se těšíme na další poutavé exkurze.

Mgr. Eliška Hubáčková