Projekty školní družiny

Děti ze školní družiny v posledních dvou měsících tohoto kalendářního roku rozhodně nezahálely a i přes různé zákazy a obavy z nákazy absolvovaly tři projektové dny, které jsme z důvodů covidových přesouvali a přesouvali, až se konečně, samozřejmě za dodržení všech proticovidových opatření, uskutečnily.

 

Záchytné kotce Holešov

Od konce listopadu, kdy nás navštívil pan Erik Fišer, školní družina intenzivně pracuje na projektu pro záchytné kotce Holešov. Vybrali jsme téma, které nás bude bavit a které nás naučí, jak vycházet nejen spolu navzájem, ale i se čtyřnohými kamarády z útulku. Pro začátek nám pan Fišer představil práci městských strážníků při odchytu zvířat a následné péči o ně, popsal potřebné pomůcky a techniky, vysvětlil nám postup při nalezení jakéhokoliv opuštěného zvířete a nechyběly ani úsměvné a dramatické příběhy.

Projekt jsme zahájili teorií, ale tímto to nekončí. Jsme domluvení na dlouhodobé spolupráci s městskou policií, a to tak, že budeme záchytné kotce několikrát do roka navštěvovat a zásobovat potřebnými věcmi pro zvířata, jako jsou deky, granule, hračky atd.

Knihovna plná tajemství

Knihovna je pro většinu z nás známým místem, kde si chodíme půjčovat knížky. I my s družinou do ní rádi chodíme. Jenže děti jsou zvídavé, a tak jsme se rozhodli, že je necháme nakouknout do míst, kde by se jen tak nedostaly. Nejdříve jsme pozvali paní knihovnici k nám do družiny, kde proběhla beseda o historii knihovny. Další den jsme navštívili my s dětmi paní knihovnici a ta nás vzala na prohlídku prostor pro běžné návštěvníky nepřístupných, kde nám ukázala spoustu zajímavých zákoutí knihovny, archivních knížek, kronik a článků. Děti čekaly, že na nás vybafne i nějaký skřítek strážící knížky, ale ten nejspíš v tomto předvánočním čase sháněl dárky pro své kamarády. Budova knihovny je sice už hodně stará, ale právě proto má své kouzlo.

Kocourek Modroočko a jeho filmoví kamarádi

Jak se stane, že pletená loutka, která jen tak nehybně stojí v muzejní expozici, nám najednou v animovaném filmu ožívá před očima? Toto jsme se s dětmi rozhodli zjistit, a proto jsme se v pátek 10. prosince vydali na cestu do zlínského Muzea jihovýchodní Moravy, kde nám kouzlo filmového Ferdy mravence, pana Prokouka, pavouka Pecha a dalších filmových rekvizit bylo odhaleno. Podobně jako zlínští filmaři jsme si vyzkoušeli rozpohybovat kocourka Modroočka a také jsme se dozvěděli spoustu zajímavých triků a poznali filmovou techniku používanou k oživení loutek. Možná, že pro některé z dětí byl tento projekt inspirací a v budoucnu se filmařinou budou třeba i živit.