Den Země v 5. A

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 se v zámecké zahradě holešovského zámku sešly děti základních škol, aby si připomněly celosvětový svátek Den Země, který každoročně připadá na 22. dubna. Tato akce je zaměřená na podporu ochrany životního prostředí a probíhá každoročně ve více jak 190 zemích světa.

Program v zámecké zahradě byl rozdělený do dvou částí. V té první nám svou práci představili zástupci policie a přivedli s sebou své psy. Viděli jsme ukázky výcviku i zadržení pachatele a dozvěděli jsme se mnoho zajímavého.

Ve druhé části byla pro děti připravena stezka s pěti stanovišti a dvěma sazkami – jedné o rostlinách, druhé o zvířatech. Jako první na nás čekalo to nejsladší stanoviště – medové. Viděli jsme vše, co včely vyrábí a co od nich můžeme získat. Ochutnali jsme pyl i med a prohlédli si plástve, svíčky apod.  Při druhé zastávce jsme si osahali dřevo z různých stromů, poznávali jsme rostliny, byliny a hledali jejich názvy. Do třetice jsme se ocitli ve světě zvířat – tady bylo úkolem správně přiřazovat stopy zvířat a ptáků, kteří žijí u nás. Zblízka jsme mohli vidět vycpanou lišku, veverku, sojku, strakapouda a mnoho dalších. I u čtvrtého stanoviště jsme zůstali u zvířat. Tady jsme se věnovali těm cizokrajným. Bylo vidět, že děti jsou velmi zvídavé a umí pojmenovat např. i tasmánského čerta, pásovce, okapi a jiná zvířata Ameriky i Afriky. Na poslední zastávce jsme se věnovali třídění odpadů – kam které odpady patří, třídění doma i ve škole.

V cíli si děti vyzkoušely do křižovatek správně postavit dopravní značky, byly oceněny medailí a mohly napsat vzkaz pro Zemi. A psaly krásně, např.: Buď krásná!, Díky za kyslík!, Ať tě lidé neničí!, Ať se už nekácí stromy!, Hodně síly…

Děkujeme Středisku Tymy p. o. za krásné dopoledne. Přestože nám foukal studený vítr, moc jsme si celou akci užili a dozvěděli se spoustu nových věcí.

Naše milá Země – buď zdravá!

Kateřina Krmencová