Malý výlet do vesmíru

  „Dnes vás vezmu na malý výlet do vesmíru. Co byste chtěli vidět?“

„Mars, Měsíc, Saturn, Sluce, UFO“ – byly odpovědi dětí.

Tak jedeme….

Bylo 3. 1. 2018 a začal náš malý výlet do vesmíru s astronomkou dr. Ivanou Orlitovou.

Opustili jsme planetu Zemi, podívali se na ni z Měsíce, seznámili jsme se se Sluneční soustavou, podívali se na Měsíc i na Mars.

Paní astronomka nám ukázala nejnovější a nejmodernější dalekohledy, kterými se pozoruje vesmír na Zemi- dalekohledy v Chile a na Havaji a porovnala je se starými dalekohledy a metodami pozorování. Pak jsme se „dostali“ až k Habbleovu vesmírnému dalekohledu a náš výlet pokračoval dál. Viděli jsme výbuchy na Slunci, ale také vesmírné mlhoviny se zajímavými jmény ( Koňská hlava, Kočičí oko,…). Zajímavý byl pohled na Mléčnou dráhu, jejíž součástí je i naše Sluneční soustava.

Náš  krátký výlet se pomalu blížil k svému konci. Paní astronomka nám ještě přiblížila jak vypadal vesmír po Velkém třesku, jak vznikaly nové hvězdy, nové planety. Zajímalo nás také, co jsou to „černé díry“ a jak se ve vesmíru chovají.

Děkujeme za velice poutavý výklad a nové zážitky. Výlet to byl opravdu moc pěkný.