Plavu, plaveš, plaveme

Žijeme v přetechnizované době, kdy téměř každý člověk má řidičský průkaz, umí pracovat s počítačem a mobilní telefon se stal nezbytností. Stále se rozšiřují možnosti toho, čemu se můžeme věnovat ve volném čase. Bohužel se ale zapomíná na základní dovednosti, které jsou pro život důležité. I dnes se totiž najdou lidé, kteří neumí plavat. Proto zaslouží velkou pochvalu rodiče, kteří k této činnosti vedou své ratolesti od útlého věku.

Jsem přesvědčen, že školy, které mají ve svém školním vzdělávacím programu výuku plavání a realizují ji ve spolupráci s plaveckými školami, zaslouží pochvalu také. Často totiž její organizace zasahuje do výuky ostatních předmětů. Věřím, že pohled na dítě, které ještě nedávno bylo neplavcem a po dvouletém plaveckém výcviku odvážně „brázdí vlny bazénu“, všechny nesnáze převáží. Potěšitelné je i to, že dopravu na plavání podporuje MŠMT rozvojovým programem pro některé základní školy. O důležitosti plavání pro náš lidský organismus, o posilování všech svalových partií, rozvoji správného dýchání atd. byla napsána spousta odborných pojednání, a tak doufám, že název mého článku bude platit nejen dnes, ale i v budoucnu.

Mgr. Z. Ballnér, tř.uč. IV.A