Po stopách Karla IV.

V pondělí 10. 10. 2022 jsme se s třídou V. A vypravili do hlavního města Prahy, abychom poznali kus historie naší krásné země.

Po cestě vlakem a metrem jsme po starých zámeckých schodech vystoupali k východní bráně Pražského hradu, kde jsme absolvovali bezpečnostní prohlídku. Naší první zastávkou zde byla vyhlídková terasa. Vyšlo nám nádherné počasí, tudíž jsme mohli obdivovat opravdu krásné panorama.

Poté jsme prošmejdili domečky ve Zlaté uličce, navštívili věž a vězení Daliborka, Purkrabské náměstí a pokračovali přes třetí hradní nádvoří do Vladislavského sálu a odtud do chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Dále jsme prošli Matyášovou bránou a uličkami Malé strany na Karlův most, kde jsme spatřili nábožensky nejvýznamnější sochu sv. Jana Nepomuckého. Velkým zážitkem pro všechny pak byl orloj na Staroměstském náměstí. Pokračovali jsme ke Karlově univerzitě a Stavovskému divadlu, odkud jsme se přesunuli na Václavské náměstí. Tady jsme naše putování Prahou ukončili.

Všem po tak dlouhé cestě vyhládlo, proto nemohla chybět ani tradiční zastávka v McDonaldu. Třešinkou na celé naší výpravě pro nás byla cesta zpět, kdy jsme kvůli nehodě na trase nabrali téměř čtyřhodinové zpoždění, a ve vlaku jsme tak strávili sedm hodin. Všichni ale byli stateční a společně jsme to perfektně zvládli.

Velké poděkování od nás všech patří panu Pavlu Kočímu, který nás po celou dobu Prahou provázel a svým poutavým vyprávěním nám přiblížil každou historickou památku. Věřím, že si každý z nás z této náročné, ale velmi zajímavé cesty odnesl mnoho zážitků a nových poznatků. Už teď se těšíme na další dobrodružství.

Kateřina Krmencová