Lego mají žáci rádi

LEGO patří k nejoblíbenějším stavebnicím na světě a má obrovské možnosti využití. S jeho pomocí děti mohou nahlédnout pod pokličku vědy a techniky už od svého útlého věku.
V hodinách informatiky na naší škole jsme zařadili, výuku se stavebnicí LEGO WeDo. Žáci si mohou sestavit z LEGA zajímavé hračky, například krokodýla, lva, ptáčky a mnoho dalších a tyto hračky následně “rozpohybovat” připojením k počítači pomocí USB.
Stavebnice tak rozvíjí hned několik dovedností žáka. Žák se naučí správně sestavovat jednoduché mechanické stroje, prohlubuje své konstrukční dovednosti. Dále pak dává “nudné hračce” nové využití, pomocí programu na PC dokáže hračku rozhýbat a rozvíjí tak své logické a analytické schopnosti.
Stavebnice LEGO jde ale ještě mnohem dále, pomocí jednoduchých snímačů (senzorů), může pak hračka svou činnost provádět automaticky. Například krokodýl má v “tlamě” vložen senzor přiblížení a při vložení potravy automaticky tlamu zavře a potravu pozře.
Žák musí správně analyzovat, co senzor přesně dělá a logicky odvodit jak se má zvíře zachovat. Vše je velmi intuitivně a přehledně zobrazeno na monitoru počítače a vytvářet programy a jejich variace je opravdu velká zábava. V okamžiku, kdy žák pochopí jak celý systém pracuje, je pro něj opravdu velmi jednoduché vytvářet nové programy a funkce a tím obohatit funkčnost hračky.
Velmi často se stává, že žáci si své výtvory upravují a vzájemně soutěží, kdo vymyslí něco nového.

Ing. Petr Pokorný