Žáci soutěžili pod dohledem vojáků

POKOS – neboli příprava občana k obraně státu. To je název programu, se kterým na naši školu zavítali vojáci z Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Vojáci a vojačky přijeli už v osm hodin a začali chystat jednotlivá stanoviště, ale počasí ukázalo svou deštivou tvář. Tak se soutěž přesunula do budovy školy.

Po nástupu, kdy se žáci seřadili do předem určených skupin, se rozešli na jednotlivá stanoviště k plnění úkolů a hlavně získávání bodů. V tělocvičně byla nachystaná překážková dráha, která byla fyzicky velice náročná – žáci ji museli absolvovat hned dvakrát – počítal se čas celé skupiny. V místnosti, kde byla nachystána zdravověda, se týmy rozdělily – jedni prakticky předváděli první pomoc a druzí pak odpovídali na teoretické otázky. Na chodbě u šaten se počítalo, kolik žáci zvládnou udělat sedů-lehů a dřepů za minutu.

Tři stanoviště byla nachystána i venku pod přístřešky. Ve školním altánu žáci odpovídali na test týkající se branné povinnosti, pod dohledem vojáků stříleli ze vzduchovky a házeli maketou granátu na cíl. Po splnění úkolu jim velitelé stanoviště zapsali body na kartičky. Ty se pak vyhodnotily a na nástupu slavnostně vyhlásily.

Podle velitelky akce se našim žákům dařilo ve všech disciplínách, ale medaile získaly jen první tři skupiny. První místo získal smíšený tým osmáků a sedmáků ve složení – Petr Libenský, Barbora Režná, Pavel Navrátil, Tomáš Hradil, Ondřej Macek, Daniel Ducháč. Na druhém místě se umístila skupina osmáků Veronika Lišková, Anna Sonntagová, Nikol Gregorová, Jan Fišer, Alois Sonntag, Jakub Podola. Třetí místo patřilo sedmákům ve složení Lukáš Nagy, Tomáš Chytil, Daniel Sedlář, David Hudec, Jakub Divílek, Matyáš Kojecký.