Výpis z vysvědčení obdrží fyzicky 28. 1. 2021 pouze žáci 1. a 2. ročníku, žáci vyšších ročníků (jejich zákonní zástupci) obdrží výpis elektronicky prostřednictvím třídního učitele, papírově po návratu žáků na prezenční výuku do školy.
vedení školy
Výpis z vysvědčení obdrží fyzicky 28. 1. 2021 pouze žáci 1. a 2. ročníku, žáci vyšších ročníků (jejich zákonní zástupci) obdrží výpis elektronicky prostřednictvím třídního učitele, papírově po návratu žáků na prezenční výuku do školy.
vedení školy
V těchto zimních dnech není mnoho příležitostí nalézt něco do zobáčku, a proto jsme s dětmi z družiny začali sypat krmení pro ptáčky do krmítek na školní zahradě. Společně jsme také vytvořili netradiční krmítka, například ze slupky od pomerančů nebo z PET lahví.
Při sypání krmení jsme se stihli i zahřát koulovačkou a stavěním sněhuláků.
Svátkem Tří králů nastal čas odstrojení vánočních stromečků a odstranění vánoční výzdoby, a proto jsme ji s dětmi ze školní družiny nahradili novou. Tvoření jsme si moc užili.
Stejně jako tisíce jiných tříd připravovala se i 4. A na Vánoce v předstihu, aby mohla svoji vánoční besídku s rozdáváním dárečků prožít společně ve vyzdobeném prostředí školy. V rámci tělocviku si na vycházkách žáci mnoho sněhu bohužel neužili. Pohodu předvánočního času si ale zkazit nedali. S paní učitelkou Lenkou Leciánovou si upekli krásné perníčky, z nichž ale většina do Vánoc nevydržela – byly totiž skvělé. Pak nazdobili třídu. Někteří připravovali výzdobu i doma, něco pak vyrobili společně. Vánoční řetěz z papíru pak symbolicky připoutal všechny k vánočnímu stromku. Zpívat koledy jsme sice nemohli, ale pouštěli jsme si vánoční písničky alespoň z youtube. Dárečky a povídání byly nakonec hlavní ozdobou společné třídní besídky. Chci poděkovat všem čtvrťákům, kteří se podíleli na výzdobě třídy a připravili tak hezkou a pohodovou atmosféru. A tak se nám v dobrém potvrdilo rčení „Jaký si to uděláš, takový to máš“. A my to měli super. Přejeme i vám všem, abyste si dokázali užít společné chvíle a nenechali si je čímkoliv zkazit, třeba špatným počasím.
tř. uč. Z. Ballnér
V rámci projektu Finanční gramotnost jsme se v prosinci v 6. ročníku věnovali tématu Kolik korun stojí kouření? Materiály byly čerpány z www.finančnígramotnostdoskol.cz a ze sbírky úloh Rozumíme penězům (Aisis, o. s.).
Žákům byly položeny dvě motivační otázky – Jaká přání by si chtěli v budoucnu splnit a jaká je jejich finanční náročnost. Následně proběhla diskuze o možnostech získání finančních prostředků v následujících letech. Názory žáků byly zapsány na tabuli, pak konfrontovány s názory ve třídě. Žáci byli rozděleni do tříčlenných skupin. Každá skupina dostala pracovní list s návodnými otázkami a s tabulkou obsahující prostor pro výpočty finanční náročnosti kouření v průběhu 10 let. Zjištěné částky je překvapily. Žáci mohli vyjádřit svůj názor nejen ve skupině, ale i v rámci třídy.
Následně byl rozdán žákům pracovní list Co nám přináší kouření? Proč kouřit? Proč nekouřit?
Žáci měli zjistit názory kuřáků i nekuřáků ve svém okolí do dalšího dne a prezentovat je na svém pracovním listu. Společně pak třída došla k závěru, kolik korun by průměrně mohli ušetřit v průběhu 10 let. Ve skupině zvolili pravděpodobnost počtu vykouřených cigaret a srovnali, která přání z úvodních aktivit by mohli během 10 let tzv. „prokouřit“.
Na závěr prezentovali žáci své závěry řešení, opravili případná chybná řešení a diskutovali o kouření a jeho finančních i zdravotních dopadech. Celá třída zaslouží pochvalu za snahu a práci v hodinách. Objevil se i dotaz, zda ještě pořád máme matematiku. A o to v podstatě šlo – propojit práci v matematice s otázkami z jiných předmětů školního vzdělávacího programu i z reálného života. Drtivé většině žáků se podařilo pochopit nejen zdravotní, ale také finanční důsledky dlouhodobého kouření cigaret pro jednotlivce i rodinu. To, zda tyto poznatky v budoucnu ovlivní jejich rozhodnutí kouřit či nekouřit, už bude ale na nich.
vyuč. matematiky Z. Ballnér
V rámci projektu Finanční gramotnost jsme se v prosinci ve 4. ročníku věnovali tématu Jedeme na rodinný výlet. Žákům byla položena motivační otázka: Jaké výdaje se pojí s rodinným výletem? Následně proběhla diskuze o možnostech utrácení finančních prostředků (nutné a nepotřebné výdaje). Názory žáků byly zapsány na tabuli, pak konfrontovány s názory ve skupině. Žáci byli totiž rozděleni do dvoučlenných skupin a každá z nich dostala pracovní list s návodnými otázkami a s tabulkou obsahující údaje k řešení jednotlivých otázek pro výpočty finanční náročnosti rodinného výletu (údaje o počtu členů rodiny, jejich věku, zajištění dopravy, cen vstupného i cen menu k obědu). Žáci mohli vyjádřit svůj názor nejen ve skupině, ale i v rámci třídy. Děti zaslouží pochvalu za velký přehled o tom, co všechno se musí na výletě zaplatit. Následně byl rozdán žákům pracovní list Jídelní lístek pro rodinný oběd. Společně pak třída došla k závěru, kolik korun by asi měla rodina utratit.
Na závěr prezentovali žáci své závěry řešení, opravili případné chyby a diskutovali o možnostech nejlevnějších řešení finančních výdajů. Ke správnému výsledku došla pouze jedna dvojice, ostatní se malinko zamotali v jídelním lístku. Práci s textem musíme tedy ještě pořád trénovat. Nejlepší byla Julinka a Daniel. Blahopřejeme.
Materiály byly čerpány z www.finančnígramotnostdoskol.cz a ze sbírky úloh Rozumíme penězům (Aisis, o. s.).
vyuč. matematiky Z. Ballnér
Před Vánoci chtěli čtvrťáci předvést divadelní představení, které připravili v rámci dramatizace ve výuce českého jazyka. Klasické pohádky K. J. Erbena sice doznaly značných úprav, ale to nejdůležitější v nich zůstalo. Milé příběhy s poučným a šťastným koncem doplnili kluci a děvčata o jednoduché kostýmy, rekvizity i vlastní nápady. Do pohádek O Smolíčkovi a O kohoutkovi a slepičce se zapojili všichni žáci třídy. Zkoušeli v rouškách ve třídě, dokonce i na chodbě školy. Nakonec představení nemohla proběhnout, a proto přikládáme několik fotografií, abyste se na ně mohli těšit. Věříme, že po novém roce, dříve nebo později, budeme moci pro vás všechny naše „divadlo“ zahrát.
tř. uč. Z. Ballnér